Milé ženy, po delším čase vás moc zdravím!

Aktualizováno: 3. 2.

Doufám, že se máte hezky. :) Ráda bych se s vámi podělila o odkaz na nejnovější rozhovory s Marianem a Loredanou, zakladateli značky InLight. Obsah 1. dílu vám asi bude známý:

Každé naše rozhodnutí ovlivňuje svět kolem nás

I. díl


Zakladatelé značky Inlight Dr. Mariano Spiezia a jeho manželka Loredana jsou mimořádní mimo jiné tím, že se s nimi můžete bavit úplně o čemkoliv. Jejich pokora a holistický přístup ke kráse, zdraví a životu se promítá i do obsahu tmavých lahviček Inlightu. Možná proto jsou k nim mnozí přitahováni jakousi neviditelnou silou.


Mariano, zákazníci se nás často ptají, jak se lékař dostane k výrobě vlastní kosmetiky. Můžete popsat začátky vzniku značky Inlight?


Zásadní bylo období, kdy jsme se s celou rodinou přesunuli z rodné Itálie, abychom strávili rok na farmě v Cornwallu a načerpali tu nové síly. Tehdy jsem se rozhodl nechat svoji lékařskou praxi se všemi knihami i pacienty za sebou a na místo medicínskému světu se věnovat půdě. Stal se ze mě svého druhu farmář. Začal jsem experimentovat s pěstováním rostlin a v mezičase jsem studoval jejich biochemické účinky. Nejvíc ze všeho mě ale fascinovalo praktické pozorování toho, jak dokonale je příroda organizovaná a jaký v ní panuje řád. Z této lásky k půdě, rostlinám a bylinám se pak zrodilo i postupné vytváření léčebných mastí. Tehdy jsme s mojí manželkou Loredanou ještě vůbec nemluvili anglicky, a tak nám přišlo hezké vyrábět něco, co by hovořilo za nás a mohlo vyjádřit náš postoj k životu a velkou lásku k přírodě. Měli jsme za to, že když si lidé vyzkouší naše produkty, seznámí se jejich prostřednictvím i s námi a s tím, kdo jsme. A to se skutečně stalo. Nakonec jsme si původně roční prázdniny v Cornwallu prodloužili na neurčito a do Itálie už jsme se nevrátili.


Z čeho jste při míchání prvních balzámů vycházeli?


Kromě medicíny jsem studoval klasické bylinářství, takže jsem věděl, jak na tělo působí konzumace nejrůznějších bylin. V době, kdy jme ještě žili v Itálii, jsem navíc vedl detoxikační centrum. Pro potřeby našich klientů jsme tam vyráběli bylinné obklady na tělo a už tehdy nám bylo zřejmé, že rostliny s naším organismem určitým způsobem komunikují. Do výroby bylinných balzámů se pak kromě znalosti fytoterapie promítl i můj filozofický a spirituální pohled na život. Pracoval jsem také se znalostmi z fyziky a chemie, s energií barev, vlastní intuicí a informacemi, které mi přicházely shůry. To, co je pro Inlight tak charakteristické, je ale především otisk lidskosti. Všechny produkty stále vznikají ručně v rámci menší rodinné firmy, kde se všichni známe. Nejsou výsledkem nějaké standardizované výroby. Mám za to, že právě tento lidský otisk je v dnešní době velmi důležitý.Když jsem se byla před lety podívat v Cornwallu, fascinoval mě právě velmi osobitý a originální způsob výroby. Můžete ho ostatním přiblížit?


Kromě vysoce kvalitních složek v bio kvalitě hrají při výrobě zásadní roli tři klíčové ingredience: láska, péče a energie. Celý postup výroby má přesný protokol a nelze ho nijak obcházet nebo zkracovat. Základem je macerace bylinek ve speciální směsi olejů, která probíhá pomalým řemeslným procesem, během něhož každá rostlina odevzdává výsledné směsi veškeré své účinky. Tento proces „odevzdávání“ trvá jeden měsíc od úplňku do úplňku. Oleje s bylinami jsou po tuto dobu umístěny ve velkých skleněných nádobách a jsou vystaveny působení speciálně vybrané hudby, drahých kamenů a jednotlivých fází Měsíce. S každým produktem se pracuje vědomě během všech fází výroby. Kromě afirmací používáme také speciální alchymistické symboly, které byly navrženy tak, aby podporovaly působení jednotlivých výrobků.

Na světě existuje jen velmi málo značek, které jsou 100% bio. Proč jste se rozhodli vydat touto poměrně náročnou a finančně nákladnou cestou?


Když jsem začal spolu s mojí ženou vyrábět kosmetiku, věděl jsem, že chci vytvářet něco, co bude představovat co největší přínos pro lidi a nejmenší zátěž pro planetu. Rozhodnutímít každou surovinu v bio kvalitě bylo poměrně odvážné především proto, že nemusí být vždy snadné sehnat ty správné ingredience a to nemluvím o výši pořizovacích nákladů. Nikdy jsem však nelitoval a to především z etických důvodů – bio produkce je mnohem ohleduplnější k naší zemi a ke všemu živému, co nás obklopuje. Takto čistá kosmetika navíc nezatěžuje lidské tělo zbytky herbicidů a pesticidů. Nezanedbatelná je také její vyšší energetická frekvence. Rád to připodobňuji k zážitku z pití vody. Jak vám chutná ta, jež vyvěrá z horské studánky v čisté přírodě v porovnání se sklenicí chemicky upravované tekutiny, kterou si natočíte doma z kohoutku? Myslím, že ani ten největší skeptik nemůže popřít, že mezi těmito dvěma vodami existuje výrazný rozdíl.Výrobou 100% bio kosmetiky jsem chtěl mimo jiné ukázat, že každé naše rozhodnutí ovlivňuje svět kolem nás. Pokud děláme správné volby bez ohledu na jejich náročnost a ekonomickou nevýhodnost, přispíváme k tomu, aby se náš svět měnil k lepšímu. Do Inlight produktů nikdy nepřidávám ingredienci, u které je patrné, že nemá potřebnou vitální energii. Pokud mi od některého pěstitele přijdou poupata růží, jež nejsou plná života, vracím je zpátky. S mnoha mými dodavateli mám naštěstí vybudovaný osobní a velmi otevřený vztah založený na vzájemné důvěře. Někdy se tak například stane, že mi sami odmítnou poslat některou z ingrediencí, protože prostě nemá odpovídající kvalitu. Tato upřímnost je pro mě velmi důležitá a jsem šťastný, že spolu s těmito lidmi vytváříme nový model podnikání.


Jaké produkty byste doporučil těm, kteří Inlight ještě neznají?


Asi nejsem rodilý obchodník, ale klientům vždy doporučuji, aby s Inlightem začínali pozvolna a postupně. Kupte si jeden balzám a čekejte, jak pokožka zareaguje. Buďte k sobě jemní a dopřejte si čas. Mnozí lidé chtějí výsledky hned, a tak si nakoupí vše, co je k dispozici a aplikují na sebe produkty v příliš velkém množství. To ale může být kontraproduktivní a není to součástí Inlight filozofie.


Lidé se nás často ptají, jak je na tom Inlight a hydratace? Mnozí mají pocit, že používáním kosmetiky bez vody pleť o cosi důležitého ochudí.

V první řadě je třeba si uvědomit jednu velmi důležitou věc a tou je, že kůže nepropouští vodu. Je to dané její anatomickou a chemickou strukturou a vrstvou kožního tuku, která ji pokrývá a chrání. Většina konvenční kosmetiky sice obsahuje vodu, ale v momentě, kdy takový krém nanesete na obličej, se voda vypaří. Může po ní zůstat svěží pocit, ale jde pouze o chvilkový efekt. Pokud chceme mít dobře hydratovanou pokožku, musíme myslet nejen na dostatečný pitný režim, ale především na to, aby byla pokožka zdravá a dokázala si v sobě vnitřní vláhu udržet. (Více o tématu ZDE, pozn. redakce)


Může Inlight pomoct s ženskými problémy, k jakým patří například bolestivá menstruace nebo dokonce endometrióza?

Inlight může ženám pomoci na cestě ke zdravé pokožce a k tomu, aby se cítily spokojenější s tím, jak vypadají. Nikdy bych se ale neodvážil tvrdit, že by mohl vyřešit některý z výše jmenovaných zdravotních problémů. K těm je třeba přistupovat vnitřní cestou. Vyhledat odborníka, který ženě pomůže srovnat hladinu hormonů. Pokud chce klientka povzbudit svou ženskost na jemné, energetické úrovni, může vyzkoušet Bio denní olej na obličej a to především díky obsahu růže a vanilky, které zároveň příznivě působí na naši psychiku.

Aktuálně žijeme v poměrně zvláštních časech. Máte nějaký osobní recept na to, jak čelit všemu, co se kolem nás děje?

Po celou dobu pandemie jsem se snažil hledat především kvalitní potravu pro můj mozek a živil jsem svou pozornost věcmi, které miluji a které mi přinášejí radost. To znamená, že jsem zdaleka jen nestudoval nejrůznější vědecké výzkumy, ale dopřával jsem si oddech u knih plných smíchu a lehkosti. S velkou láskou jsem pečoval také o vztahy se svými nejbližšími – rodinou a přáteli. Obnovil jsem styky s těmi, o nichž jsem léta neslyšel. Také jsem v sobě znovu probudil vnitřního umělce a začal jsem hrát na kytaru a zpívat. Tento přístup mi hodně pomáhá při řešení byznysových otázek, s nimiž si třeba v danou chvíli nevím rady. Zapojením umělecké perspektivy se vám najednou otevřou úplně nové úhly pohledu. To vneslo do mého života velmi důležité uvědomění. Mám totiž velmi silnou vůli a jakmile se pro něco rozhodnu, jedu jako tank a nevidím napravo, nalevo. V takové fázi mi obvykle unikají důležité nuance života, což je velká škoda. 

Ale pak je tu ještě druhá filozofická část:


Každé naše rozhodnutí ovlivňuje svět kolem nás

II. díl


Mariano, vaši pacienti i klienti Inlight velmi oceňují vaši moudrost a holistický přístup k životu. Kdo byl vaším největším učitelem?

Život. Život sám. A pak samozřejmě plno lidí, které jsem během něho potkal. V první řadě moji rodiče. Můj tatínek byl svým způsobem filozof. Často jsme spolu chodili do přírody a on mě učil, jak jí mohu co nejlépe naslouchat a sloužit. Důležitými průvodci pro mě byli všichni lidé spolu s jejich životními příběhy a zkušenostmi. Vždy jsem jejich vyprávění nasával jako houba. A pak samozřejmě knihy, které mi rozšiřovaly obzory i úroveň mého vědomí. Na té se samozřejmě podíleli i spirituální učitelé a další výjimeční lidé. Každý z nich byl dílkem v celé skládačce. Právě to vnímám jako největší lidský úkol – postupně poskládat všechny tyto dílky dohromady a pochopit jejich poselství.Jaká zkušenost vás formovala nejvíce?

Určitě nelze jmenovat jednu. Často se vás hluboce dotkne ten nejmenší zážitek. Stačí se zastavit a podívat se na list kterékoliv rostliny nebo stromu a vnímat jejich dokonalost. Většina lidí má tendenci soustředit svou pozornost na traumatické zážitky, které se jim v minulosti odehrály. Na šok, na bolest, nějakou velkou ztrátu. Když si to převedeme do řeči přírody, jsou tyto zkušenosti podobné pádu velkého stromu. Přicházejí nečekaně, velmi rychle, obvykle s velkým hlukem a zanechávají po sobě řadu škod. Naopak náš každodenní život se podobá trávě, která roste, aniž by přitom vydávala jakýkoliv zvuk. Její vývoj probíhá v naprosté tichosti, nikdo mu nevěnuje moc pozornosti a přitom po sobě zanechává tolik dobrého.


Jak podle vás dá co nejlépe pracovat s tzv. ošklivými zážitky?

Skvělou inspiraci vidím opět v přírodě. Vezměte si třeba takový kompost – na začátku je to jen hromada plná různorodého odpadu, který Země z lásky k nám postupně transformuje a promění v úrodnou půdu. Podobné je to i s naším podvědomím, do něhož se ukládají všechny zážitky včetně těch, které míváme tendenci označovat jako nepěkné. Pak už jen stačí obrnit se trpělivostí a nechat alchymistický proces, aby tuhle změť zkušeností a emocí proměnil v zajímavou úrodu. Právě prostřednictvím tohoto procesu se postupně stáváme vědomějšími a vědomějšími tím, jak v nás jednotlivé zážitky pracují a postupně se transformují.
Mnoho lidí zajímajících se o duchovní rozvoj mívá tendence soustředit se tzv. na světlo a popírat jakoukoliv temnotu včetně vlastních stínů. Jak si v těchto otázkách vedete vy?

To je zajímavý podnět k úvaze. Budu vycházet z toho, co jsem se naučil ze svých osobních zkušeností i ze zážitků mých pacientů, kteří mnohdy procházejí velkými bolestmi a zkušenostmi, jež se dají bez přehánění nazvat jako temné noci duše. Když se nad tím ale zamyslíte do důsledku, neexistuje nic jako světlo a temnota, dobré nebo zlé. Všechno je pouze energie, které náš mozek dává nějaké nálepky, nějaké zabarvení. Jak můžeme vědět, že tzv. špatná zkušenost ve výsledku nepovede k našemu nejvyššímu dobru? Proč se bojíme tmy? Obvykle proto, že nevíme, co nebo kdo se kde skrývá. Zjednodušeně řečeno ve tmě ztrácíme kontrolu nad situací. Právě přijetí toho, že nemáme nad vším kontrolu, je ale klíčové. Jen díky němu přestaneme okolní svět tak úzkostlivě nálepkovat na dobrý a špatný a více se uvolníme do proudu života. Necháme věci, aby se děly bez ohledu na to, jak je hodnotíme. Čím více jsem v minulosti bojoval proti svých strachům a negativním reakcím, tím silnější byly. Moje odmítání je posilovalo do té míry, že mě doslova zabíjely. Jednoho dne jsem si uvědomil, že je na čase přestat bojovat, protože násilí – ať už na ostatních, nebo na sobě samém – působí jen více a více násilí. Došlo mi, že nastal čas, kdy se musím přestat bát vlastního strachu a vlastní temnoty. Ten samý přístup se snažím volit také v případě fyzické bolesti.


Můžete to nějak rozvést?

Mým pacientům to rád vysvětluji na jednoduchém případu. Říkám jim: Představte si, že vaše děťátko pláče, protože ho něco trápí. Asi nikdo z vás by se mu v danou chvíli nesnažil zacpat ústa nebo mu vrazil pohlavek. Právě tak se ale mnohdy chováme k vlastnímu tělu, když nás bolestí upozorňuje na to, že něco není v pořádku. Místo toho, abychom ho pochovali a snažili se přijít na to, co ho trápí, mu obvykle zacpáváme ústa. Děláme, že problém není, nebo se ho snažíme nejrůznějšími způsoby potlačit. Doporučil bych aktivně naslouchat chrámu, kterým naše tělo beze sporu je. Mnohdy mu totiž věnujeme pozornost pouze, když mu není dobře a odpovědnost za něj pak předáváme do rukou doktorů. To je velká škoda, hlavní odpovědnost za naše tělo bychom totiž měli nést my sami. Pečlivě se starat o to, čím ho živíme, jak o něm přemýšlíme. Mně osobně nejde ani tak o délku života jako spíše o jeho smysluplnost, jeho naplnění. I proto se snažím každý den prožívat tak jako by byl můj poslední. Teď tady sedím s vámi a veškerá moje pozornost se soustředí na to, co se mezi námi odehrává. Nepřemýšlím o zítřku. S velkou vděčností prožívám každý den a netrápím se budoucností.„Schopnost být za všech okolností tady a teď.“ Dala by se takto jednoduše vyjádřit vaše životní filozofie?

Za určující filozofii považuji především princip jednoty, nebo neoddělitelnosti, chcete-li. To znamená, že já jsem současně přírodou, světem kolem mě i ostatními lidmi. Všichni jsme jedno, tvoříme jeden celek. Pocit oddělenosti nebo individuality je pouhou iluzí. I proto se snažím redukovat prostor mezi sebou a světem kolem mě na naprosté minimum. Svět jsem já. Neexistuje žádné my versus oni. Právě tento pohled je pro mě určující pro to, jakým způsobem žiji svůj život.


Vzpomenete si, kdy jste poprvé zažil pocit jednoty?

Svým způsobem jsem ho zažíval už od dětství. Pak ale trvalo zhruba 60 let, než jsem o tom, co jsem přirozeně cítil, přesvědčil také svou mysl (směje se).Do místnosti vstupuje manželka a spolutvůrkyně značky Inlight Loredana Spiezia... pozn. redakce

Loredano, jak vám Inlight změnil život?

V první řadě posílil moji sebedůvěru i víru v sílu přírody. Než jsme vyvinuli Inlight, tak jsem kosmetiku takřka vůbec nepoužívala, make-up pro mě byl cizí pojem. Maximálně jsem občas namazala sebe nebo děti mandlovým olejem. To se s Inlightem radikálně změnilo. Jako první mě o svojí účinnosti přesvědčil Bio čisticí balzám na obličej, díky kterému jsem se postupně zcela zbavila černých teček. Nejdřív se nic nedělo, ale po čtyřech měsících byly definitivně pryč a už se nikdy nevrátily. Další velkou změnu přinesl Bio intenzivní balzám na vrásky. Stejně jako většina Italů jsem i já trpěla na skvrny od slunce. Příliš jsem to neřešila, v našich zeměpisných šířkách nejde o žádnou raritu. Ale jedna z těch skvrn se mi postupem času příliš nezdála, byla taková hrubší, tak jsem ji začala mazat Bio intenzivním balzámem na vrásky. Stejně jako u čisticího balzámu se nejprve nějaký čas nic nedělo, ale pak začal hrubý povrch mizet a nakonec se zcela ztratila i ta skvrna. Doporučila jsem ho mojí kamarádce, která měla výrazně skvrnité spánky a do šesti měsíců u ní došlo k velkým změnám.V čem je podle vás Inlight jiný?

Troufám si tvrdit, že složky v bio kvalitě a od těch správných dodavatelů mají úplně jinou energetickou frekvenci než ingredience pocházející z konvenčního zemědělství. Kouzlo ale spočívá v celém procesu výroby, který je promyšlen do toho nejmenšího detailu. Všechny jeho fáze probíhají ručně a roli tu hrají nejen alchymistické postupy, ale i práce s energií – do výrobního procesu se tak například nikdy nezapojuje někdo, kdo má špatnou náladu. Buď se mu ji snažíme zlepšit třeba tím, že ho pošleme na procházku, nebo mu rovnou řekneme, ať jde ten den raději domů. Mariano věří, že by se i tato zdánlivá „drobnost“ negativně promítla do kvality produktů.


Jakou máte osobní zkušenost s vaším nejnovějším produktem – tzv. elixírem mládí?

Face sérum považuji za jeden z našich nejmimořádnějších výrobků, samotný vývoj trval pět let. Není to klasický beauty produkt, ale spíše velmi intenzivní kúra, která pleť do hloubky transformuje a promění tak, aby se lépe vyrovnávala ze změnami ročních období a zároveň byla schopná přijímat maximum blahodárných látek z každodenní péče. Je to podobný princip, na jakém Mariano pracuje se svými pacienty – nejprve jejich tělo očistí, i proto začíná face sérum detoxikační fází a teprve pak doplňuje vitální látky. Přeneseně by se dalo říct, že zasazujete semínka do zdravé půdy, kde se jim bude dařit mnohem lépe než v zemině plné plevele. Elixír mládí jsme testovali opravdu dlouhou dobu a můžu s klidným svědomím říct, že jeho výsledky považuji za mimořádné. Pleť doslova promění od základu.


TEXT: EVA KARLASOVÁ

FOTO: UNSPLASH.COM A ARCHIV ZNAČKY INLIGHT

 

Dejte mi vědět, jak se vám článek líbil.


A pokud si budete chtít 100% BIO kosmetiku InLight zakoupit, můžete zde.
19 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše